KURUCUMUZ

Sevginar Baştekin Yönetim Kurulu Başkanı

Kimyager Sevginar BAŞTEKİN, birincilikle kazandığı İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü'nden 1988 yılında  mezun oldu. Profesyonel iş hayatına, biyokimya alanında Biruni Laboratuvarları’nda 1989 yılında başladı. 1993 yılında Diasis Diagnostik Sistemler şirketine  katıldı ve Üretim Müdürü olarak 4 yıl boyunca çalıştı. Bu esnada diagnostik üretimi ile ilgili Almanya’da eğitim gördü. 

2000 yılında Ar-Ge’sini, tasarımlarını ve üretimini kendi yaptığı ürünlerle temizlik sektörüne adım attı. Uzun süreli laboratuvar çalışmaları sonucunda, Türkiye’de henüz leke çıkarıcı ürünler bulunmazken, kendi oluşturduğu özel formüller ile tüketicileri  “Profesyonel Leke Çıkarıcılar”, “Leke Çıkarma Mendilleri”, “Roll-on Leke Çıkarıcı” gibi yenilikçi ürünlerle tanıştırdı. Tasarladığı bir ürünle 2004 yılında Chicago’da katılmış olduğu Private Label (PLMA) fuarında “yenilik ve tasarım birinciliği” ödülü aldı. 

2010 yılında eşi Özcan BAŞTEKİN ile 1K Kimya’yı kurdu. Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı olduğu 1K Kimya A.Ş.’de, bilgi birikimini ve tecrübesini yönetimindeki AR-GE ekibiyle birlikte kullanarak, HighGenic markası ile yenilikçi temizlik ürünleri üretimine başladı. HighGenic® markası ile Silikonlu Temizleyici, Sirkelim®- Vegan Sirkeli Temizleyici, Köpük Fırın Mangal Temizleyici bir çok ürünü Türkiye tüketicisi ile tanıştırdı. Özgün, yenilikçi, tüketicilerin hayatını kolaylaştıran ürün tasarımları ile bugüne kadar 200'den fazla ürünün formülünü geliştiren BAŞTEKİN; HighGenic markasının binlerce eve girmesini sağlayan Silikonlu Temizleyici’nin de mucididir. Silikonlu Temizleyici, yüksek performansı ve tüketicilerden gelen yoğun talep üzerine, market raflarında yeni bir kategori açmıştır. Marketing Türkiye Dergisi ve Wizsight Araştırma işbirliğiyle gerçekleşen “2017’nin En Yenilikçi Ürünleri” araştırmasında, temizlik ürünleri kategorisinde HighGenic Silikonlu Temizleyici, dev markalar arasından sıyrılarak ‘’Yılın En Yenilikçi Ürünü’’ seçilmiştir. 

Garanti Bankası'nın, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Ekonomist dergisi iş birliğiyle 11. kez düzenlediği “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi” yarışmasında, 2017 yılının Kadın Girişimcisi seçilen Sevginar BAŞTEKİN, evli ve 2 çocuk annesidir. 1K Kimya A.Ş.’deki YKB görevini sürdürmeye devam ederken bir yandan da kimyager olarak Ar-Ge departmanının başında, HighGenic markalı yeni ürünler ve formüller geliştirmeye devam etmektedir.