ANA SAYFA HIGHGENIC BLOG EVDE PAS LEKESİ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

EVDE PAS LEKESİ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Metal eşyalar günlük hayat içerisinde bilhassa mutfaklarda sıkça kullanılan malzemelerin başında gelir. Tencere tavalardan, çatal bıçak takımlarından kullanılan yüzeylere, musluklara hatta evyeye kadar pek çok eşya metal içeriyor olabilir. Bunun kaçınılmaz sorunlarından biri de metal eşyaların kullanımında zamanla oluşabilecek pas lekeleridir. Yine banyo, tuvalet gibi mekanlarda, fayanslarda, musluk, batarya gibi malzemelerin temas ettiği yüzeylerde de zaman içerisinde pas lekesi oluşumu görülebilir. Evde karşına çıkan pas lekesi ile ne yazık ki dış mekanlarda da karşılaşman mümkün. Pas lekelerine temas eden kumaşların da bu sorundan nasibini alması oldukça muhtemel. Ancak bu lekelerden kurtulmak imkansız değil. Pas lekesi temizliğinde evde uygulanabilen limon, sirke, bulaşık deterjanı, karbonat gibi ürünlerin yanında direkt olarak bu amaç için üretilmiş temizleyiciler de kullanılabilir. İçine sinen bir temizlik için yazının devamında şu sorulara cevap bulabilirsin.

  • Yüzey üzerindeki pas lekeleri nasıl kolayca çıkarılır?
  • Kumaş yüzeyler üzerindeki pas lekeleri nasıl çıkar? 
  • HighGenic pas ve leke çıkarıcının etkileri nelerdir?

Yüzey Üzerindeki Pas Lekeleri Nasıl Kolayca Çıkarılır?

Evde pas lekesini çıkarmanın en pratik yollarından bir tanesi limon kullanmak olacaktır. Limonu pas lekesinin olduğu bölgeye sürmek ve biraz beklemek gerekir. Ardından bol miktarda soğuk su ile durulandığında lekenin etkisi azalmış olacaktır. Pas lekesi temizliğinde temizliğin ipuçları için önerilebilecek diğer yöntemler ise şöyledir:

  • Pasın değdiği yere limon ve sirke uygulanıp bir süre bekledikten sonra durulama yöntemi yapılır.
  • Pas lekesi temizliği için bir başka yöntem her evde mutlaka bulunan bulaşık deterjanıdır. Bir bardak su içerisine birkaç damla bulaşık deterjanı damlatılıp sünger yardımı ile pasın bulunduğu bölge temizlenebilir. 
  • Pas lekesinin bulunduğu yer bulaşık teli ya da fırça ile temizlenebilir. Pas lekesi temizliğinde çizilebilir yüzeylerde oldukça dikkatli davranmak gerekir. Çünkü tel ya da fırçanın uygulandığı bölgenin tahriş olma ihtimali oldukça yüksektir. 

Evde uygulanabilen doğal yöntemler; hassas yüzeylerde çizik oluşması ve bulunduğu bölgeyi tahriş etme gibi sorunlara sebep olabilir. Eşyalarını riske atmak istemezsen ya da inatçı lekeler karşısında çözüm oluşturamamışsan bu noktada profesyonel olarak üretilen uygun ürünlerden destek alman gerekir. HighGenic Pas Leke Çıkarıcı pas lekesi nasıl çıkar diye düşündüğün noktada, inatçı lekelerde ve hassas yüzeylerdeki pas lekesi temizliğinde kurtarıcı olacaktır. 

Kumaş Yüzeyler Üzerindeki Pas Lekeleri Nasıl Çıkar?

Pas lekesi nasıl çıkar sorusu kumaş ve kıyafetlerdeki lekeler için de sıkça sorulan sorulardan bir tanesidir. İlk olarak pas lekesinin olduğu kumaş türüne dikkat etmen gerekmektedir. İpek, yün, süet gibi hassas kumaşların özel bir çamaşırhaneye götürülmesi gerekir. Sadece kuru temizleme yapılabilen ürünlerin suyla teması özellikle önlenmelidir. Asitler genel anlamı ile pas lekesi temizliğinde etkili bir yöntemdir. Limon suyunda bulunan sitrik asit kumaşlar için doğal bir pas sökücüdür. Ancak kumaşa iyice işlemiş inatçı pas lekeleri için yetersiz kalındığında yine profesyonel bir desteğe ihtiyaç vardır. HighGenic Pas ve Leke Çıkarıcı  hassas kumaşlardaki pas lekesi nasıl çıkar sorusu için bulabileceğin en başarılı cevap olacaktır. 

HighGenic Pas ve Leke Çıkarıcı 

HighGenic Pas ve Leke Çıkarıcı giysi, kumaş, koltuk, halı, perde, tül  gibi ürünlerde ya da fayans, seramik gibi yüzeylerde gönül rahatlığı ile kullanılabilecek bir üründür. Leke çıkarıcıyı; elde ya da makinede yıkanabilen veya kuru temizleme yapılabilen tüm kumaşlarda kullanabilirsin ancak deri, süet ya da yıkanamayan kumaşlarda kullanmaman tavsiye edilir. HighGenic Pas ve Leke Çıkarıcı kullanıma hazır olarak gelir sulandırmaya ihtiyaç duymaz. Kumaşlarda kullanım için lekeli bölge derin bir kaba yerleştirilir, leke çıkarıcı lekenin üzerine uygulanır ve beş on dakika bekledikten sonra hafif çitileyerek ılık su yardımı ile yıkanır. Çok yoğun lekelerde daha uzun süre bekleyerek işlem tekrar edilir. Diğer yüzeylerin temizliği için leke çıkarıcı bölgeye dökülüp bir süre bekledikten sonra ıslak, deterjanlı bez ile silinir. Temizlik işlerini kolaylaştırmak için HighGenic ürünlerinden yardım alabilirsin.

DİĞER YAZILAR TÜM YAZILARI GÖRÜN