ANA SAYFA HIGHGENIC BLOG PARKE TEMİZLİĞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

PARKE TEMİZLİĞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ev temizliği, pek çok insan için oldukça önem arz eder. Özellikle parke temizliğine, evin şık ve temiz görünmesi için düşünüldüğünden daha çok özen gösterilmesi gerekir. Parke temizliği, ev temizliğinin en önemli unsurlarından biridir. Fakat sık sık parkeyi temizlemek, parkenin aşınmasına ya da olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Dolayısıyla parke temizliği işlemi sırasında parke bakımının dikkate alınması da önemlidir. Bunun için parke dostu bir ürünü tercih edebilirsin.

Evdeki diğer alanlara göre parke zeminler temizlik açısından daha az bakım yapılır. Çoğu durumda günlük temizlikte ılık su kullanılarak dahi pratik parke temizliği için nemli bez kullanılabilir. Zeminde her zaman daha fazla kir olduğundan dolayı daha fazla temizlik gerektirir. Verilen emekten tasarruf sağlamak adına ev temizliği için üretilen bir ahşap temizleme ürünü kullanılmalıdır. Bu tarz ürünleri satın alırken parkenize en uygun şekilde seçmeniz çok önemlidir. Nitekim doğru bir ürün tercihi, parkenin ömrünü uzatır. Bunun yanında parke parlatma işlemi için ise ekstra bir gayret sarf etmeye gerek kalmaz. Parkenin uzun ömürlü olması için bir diğer yapılması gereken işlem ise çok fazla su kullanılmamasıdır. Eğer çok fazla sulu şekilde silinirse parkeler şişip kabarabilir. Parkelerin çizilmemesi için ise hassas bir şekilde silinmesi de önemlidir.

Bu yazıda sizlere parke bakımı ve temizlik tekniklerinin ipuçları ile ilgili şu konulardan bahsedeceğiz:

  • Parke Temizliği Yaparken Hangi Aşamalar İzlenmelidir?
  • Parkeler için Temizleyici Seçimi
  • Parke Temizliğinde Temizleyiciler Nasıl Kullanılmalı?
  • HighGenic Profesyonel Yüzey Temizleyiciler

Parke Temizliği Yaparken Hangi Aşamalar İzlenmelidir?

Parke temizliği ipuçlarından biri, ilk adımın elektrikli süpürge ile tüm zeminin süpürülmesidir. Daha sonrasında ise doğru paspası seçmek, parke bakımının ilk görevi olmalıdır. Sert kıllı paspas yerine yumuşak tüylü paspas seçebilirsin. Bir diğer önemli nokta da doğru temizlik maddesini seçmektir. Kimyasal maddenin sertliğinden dolayı parke zemine zarar vermek istemiyorsan, uygun bir parke zemin temizleyici ile temizlemelisin. Bu nedenle uygun parke zemin temizleyicileri temizlik ve bakım görevlerini üstlenir. Böylelikle parkenin ömrünü de uzamış olur. Parke zeminin sıvı ile teması da önemli bir konudur. Parke zeminin yüzeyi sıvı ile çok fazla temas ederse şişer ve çürümeye başlar. Parke zeminlerin yüzeyinde bu sorunla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bunu önlemek için silerken nemli bir bez veya lifli bez ile silmelisin. Daha sonra parke zeminin çok fazla sıvıya maruz kalıp kalmadığını kontrol etmelisin. Dikkatli olsan bile bazen sudan dolayı lekeler oluşabilmektedir. Bu lekeleri önlemek ve pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için kurutma işleminden geçirilir. Tercihinize göre nemli bir bez veya lifli bez ile silme işlemini tamamladıktan sonra kuru bir paspas ile silmelisin. Kurutma işlemini tüm yüzeyde gerçekleştirmek önemlidir. Parke parlatma işlemi için ise cilalama uygulamasına geçmelisin. Parkelerin ilk günkü gibi parlak kalmasını istiyorsan parke parlatma da önem arz eder. Fakat bu işlem çok fazla kez yapılırsa zemine zarar verebilir. Dolayısıyla parkenin ömrünün kısalmasını ve yüzeyin zarar görmesini istemiyorsan bu işlemi çok sık yapmamalısın.

Parkeler için Temizleyici Seçimi

Genel olarak yüzey temizleyicilerin aşırı kimyasal madde içerikli olmaması gerekir. Bu nedenle yüzey temizleyicilerin ahşap zeminler için dikkatli seçilmesi önem arz etmektedir. Highgenic parke temizleyicisi bu anlamda kullanılabilir. Hem parke parlatma hem de parke bakımı açısından değerlidir. Highgenic ahşap temizleyicisi fayans, seramik, mermer ve mozaik gibi yıkanabilir sert yüzeylerde, parke, ahşap kapı pencere gibi tüm ahşap yüzeylerde kullanılabilir.

Parke Temizliğinde Temizleyiciler Nasıl Kullanılmalı?

Parke temizliği ipuçlarından birisi de bu tür temizleyicilerin nasıl uygulanacağı hakkındadır. Ahşap zemin temizliği için öncelikle ne tür bir ahşap zemin olduğunu anlamalıyız. Temizlik için kullanılan suya biraz ahşap temizleyici ekleyin. Bu durumda Highgenic Ahşap Temizleyici (ahşap yüzeyler için özel olarak üretilmiş olan) en iyi ahşap temizleyici seçeneklerinden biridir. Çamaşır suyu içeren temizlik ürünleri ahşap yüzeylere zarar verebilir. Tercih ettiğiniz ürünü her zaman kullanım talimatlarına uygun olarak kullanın. Zemini parke yönüne doğru silin. İnatçı lekeler için ise temizlik bezini ahşap temizleyici suya batırın ve silin. Ardından sildiğiniz alanı tekrar temiz su ile silin. Böylece bölge en iyi şekilde durulanır ve lekelenmez. Sildiğiniz bölgede fazla su olmadığından emin olun. Son olarak ise ahşap zemin kurulanmaya bırakmalı veya paspas ile silinmelidir.

HighGenic Profesyonel Yüzey Temizleyiciler

AHŞAP VE MOBİLYA TEMİZLEYİCİ SPREY: Ahşap zemini yıpranmalara ve çizilmelere karşı korur. Yüzeylerin uzun süre pırıl pırıl kalmasını sağlar.

GENEL YÜZEY TEMİZLEYİCİ EUCALYPTUS & GRAPEFRUIT: seramik, parke, mermer, ahşap ve fayans gibi zeminleri rahatlıkla temizler. Yüzeylerde mükemmel parlaklık sağlamanın yanında kalıcı hoş kokusu ile bulunan ortamı ferahlatır.

SİRKELİM SİRKELİ TEMİZLEYİCİ LAVANTA: Bulaşık makinelerinde, mutfak, banyo ve seramik zeminler gibi farklı ortamlarda sağlıklı bir temizlik sağlar. Boya, koruyucu ve petrol türevi içermez.

GENEL YÜZEY TEMİZLEYİCİ EXOTİC FLOWERS: Seramik, mermer, fayans, ahşap ve parke zeminleri rahatlıkla temizler. Yüzeylerde parlaklık sağlarken, hoş kokusu ile ortamı ferahlatır.

DİĞER YAZILAR TÜM YAZILARI GÖRÜN