ANA SAYFA HIGHGENIC BLOG BAYRAM TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

BAYRAM TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Toplumu bir araya getiren ve insanları birlik, beraberlik, dayanışma içinde tutan bayramlar, sevgi ve saygının çıkarsız yaşandığı özel günlerdir. Bayram günlerinde akraba, eş ve dost ziyaretleri yapılır; çaylar, kahveler içilir. Özellikle ev ziyaretlerinin yoğun olduğu bu özel günler öncesinde geleneksel bayram temizliği yapılır. Dip bucak temizlik için birkaç gün ayrılır; halılar yıkanır, camlar silinir, koltuklar temizlenir, evin tüm noktaları derin temizlik için hazırlanır. 

Sizler için hazırladığımız bayram temizliği püf noktaları ve pratik dip köşe bucak temizlik nasıl yapılır ile ilgili bilgilere aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz:

  • Bayram Temizliği Püf Noktaları
  • Pratik Dip Köşe Bucak Temizlik

Bayram Temizliği Püf Noktaları

Bayram temizliğine başlamadan önce hangi odadan başlayacağınızı, hangi işi ilk önce bitirmeniz gerektiğini belirleyen bir iş listesi yapın. İhtiyaç duyduğunuz temizlik malzemelerini derin temizlik öncesi satın alın ve elinizin altında bulunmasını sağlayın. İşte size özel bayram temizliğini daha kolay hale getirecek püf noktalar:

  • Sabahın erken saatleri, enerjinizin en yüksek olduğu saatlerdir. Temizliğe erken başlamak, aynı zamanda günü daha verimli kullanmanıza yardımcı olur. 
  • Etkili bir temizlik için temizlik yapılacak alanın net bir şekilde ortaya çıkması önemlidir. Dağınıklıkları toplamak, işinizi oldukça kolaylaştırır. Yıkanması gereken bulaşık ve çamaşırları makineye yerleştirmeli, ortalıkta duran eşyaları yerlerine kaldırmalısınız. Dağınıklığı toplamanın en pratik yolu, ortalıktaki tüm eşyaları büyük bir sepetin içine istiflemektir. Tüm temizlik işlemleri bittikten sonra sepettekileri tek tek çıkarıp yerlerine yerleştirmek daha kolay olur.
  • Oda oda temizlik yaparsanız kafa karışıklığı yaşamadan pratik ve kısa bir sürede temizliği bitirebilirsiniz. Her odanın önce camlarını daha sonra kapı ve dolaplarını temizleyebilirsiniz. Ardından perdeleri yıkayabilir ve ıslakken asarak perdelerin kırışmasını önleyebilirsiniz. Aynı zamanda ıslak perdeler, odaya ferah ve temiz bir koku da yayar. Oda bitince kapısını kapatıp diğer odayı temizlemeye başlayabilirsiniz.
  • Halıların temizliği için, temizliğe başlamadan birkaç gün önce onları yıkamaya verebilir ya da kendiniz yıkayabilirsiniz. Koltuklarınızı süpürdükten sonra kumaş yapısına uygun bir şekilde silebilirsiniz.
  • Tüm bu işlemlerden sonra, tüm evi baştan aşağı süpürebilirsiniz. Süpürme işleminin takiben tüm evi silmeniz gerekir.
  • Banyo, tuvalet ve mutfaklar derin temizlik işleminin son ayağını oluşturur. Önce mutfak ve banyo zeminini temizlemekle işe başlayabilirsiniz. Daha sonra banyo tezgahı ve tuvaletleri dezenfektan etkiye sahip ürünlerle fırçalayıp bol su ile durulayabilirsiniz. Musluklar ve dolapları da çamaşır suyu etkili temizlik ürünleri ile silmeniz önemlidir. Mutfak dolapları, buzdolabı, fırın ve bulaşık makinesi gibi beyaz eşyaları uygun temizlik ürünleri ile temizlemelisiniz. Ardından yüzeyi de silip bayram temizliğinizi bitirebilirsiniz.

Pratik Dip Köşe Bucak Temizlik

Bayram temizliğinin etkili ve kısa sürede tamamlanması için kullanılan temizlik ürünlerinin güvenilir, kaliteli ve güçlü bir yapıya sahip olması oldukça önemlidir. Aşağıda, sizler için pratik dip köşe bucak temizlik için vazgeçilmez ürünleri listeledik:

HighGenic Aktif Köpük Mutfak: Mutfak kirleri ve yağlı yüzeyleri pratik ve hızlı bir şekilde temizleyen ürün, derin temizlik için ideal bir seçenektir. Kullanımı da oldukça kolay olan ürünü, kirli ve yağlı yüzeye püskürtüp birkaç dakika beklettikten sonra kuru bir bezle silebilir, parlak ve ışıltılı yüzeylere sahip olabilirsiniz.

HighGenic Sirkelim Sirkeli Temizleyici Lavantalı: Çok amaçlı yüzey temizleyici ile mutfak tezgahı, evye, mutfak bezleri, kesme tahtaları, buzdolabı, fırın, çaydanlık, banyo ve seramik yüzeyleri temizleyebilirsiniz. Dip köşe bucak temizlik için ideal bir seçim olan ürün, özel olarak tasarlanan sirkeli formülü ile etkili bir temizlik sağlarken organik lavanta yağları sayesinde de ortam havasını güzelleştirir.

HighGenic Silikonlu Temizleyici: Cam yüzeyler, avize, fayans, duşakabin, çelik, metal ve ankastre yüzeylerde etkili bir temizlik sağlayan ürün, anti statik formülü ile yüzeylerdeki kiri ve lekeyi söker atar, uzun süre parlaklığını korumasına yardımcı olur. Cila etkisi sunan silikonlu temizleyici, kireç lekelerini de ortadan kaldırır.

HighGenic Narsprin Çok Amaçlı Temizleyici: Seramik, ahşap, metal ve cam gibi tüm yüzeylerde rahatlıkla kullanılabilen çok amaçlı temizleyici, aynı zamanda lekelenen çamaşırlar için de çözüm sunar. Bayram temizliği sırasında inatçı kir ve lekeleri çıkarmak için ürünü rahatlıkla kullanabilirsiniz.

HighGenic Oksijenli Hijyen Sihirbazı: İçeriğinde yer alan hidrojen peroksit sayesinde bayram temizliğini hijyenik hale getiren ürün,  her türlü yüzeyde kullanılabilir. Klor içermediğinden, kullanım sonrası kalıntı ve iz bırakmayan hijyen sihirbazı ile halı, koltuk, perde, bebek eşyalarını rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

HighGenic Güçlü Yağ Çözücü: Bayram temizliği için etkili bir çözüm sunan ürün, en inatçı kir ve yağları çözer. Özel olarak tasarlanan güçlü formülü sayesinde özellikle inatçı yağ kalıntılarına maruz kalan fırın, aspiratör, ızgara, tava, ocak ve fritöz gibi mutfak aletlerini pratik bir şekilde temizler. Plastik, cam ve seramik yüzeylere kullanım için uygundur.

HighGenic Tozal Cam Temizleyici :Bayram temizliğinin en önemli detayı olan cam silme işlemine etkili bir çözüm sunan cam temizleyici, geliştirilmiş yeni formülü ile cam, pencere, ayna, cilalı ahşap, plastik ve seramik yüzeylerdeki kir ve yağları iz bırakmadan kolayca çıkarır ve ışıl ışıl görünmesini sağlar.

HighGenic Mobilya ve Ahşap Temizleyici Sprey: Her türlü mobilya ve doğal ahşap yüzeyi temizliğinde güvenle kullanabileceğiniz ürün, yüzeyleri çizmeden ve yıpratmadan temizler. Göz alıcı parlaklık sunar ve aynı zamanda pratikliği sayesinde kullanım kolaylığı sağlar.

DİĞER YAZILAR TÜM YAZILARI GÖRÜN