ANA SAYFA HIGHGENIC BLOG YAĞ LEKESİ NASIL ÇIKAR?

YAĞ LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Yağ lekesi, çıkarılması zor ve doğru bir yöntem uygulanmadığında kalıcı iz bırakabilen can sıkıcı lekedir. Bu nedenle yağlı yemek, tereyağı, margarin, gres yağı, motor yağı, katı-sıvı yağ gibi lekeleri çıkarmakta başarıya ulaşmak oldukça zordur. 

Yağ lekesinin nasıl çıkarıldığı ve püf noktaları hakkında bilgiler için aşağıdaki leke çıkarma ipuçlarını veren başlıkları inceleyebilirsiniz:

  • Kumaştan Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır?
  • Zor Yağlar Leke Çıkarıcı
  • Yağ Lekesi Çıkarmanın Püf Noktaları
  • HighGenic Profesyonel Leke Çıkarıcılar

Kumaştan Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kumaşta yağ lekesi oluşur oluşmaz leke çıkarma işlemi uygulanmalıdır. Böylece kumaşın yağı emme süresi azalır ve daha kolay çıkabilir. Kıyafetinize gres yağı, margarin ya da tereyağı gibi kısmen katı bir yağ çeşidi döküldüyse bir bıçak yardımıyla yağın fazlasını yumuşak hareketlerle almalısınız. Yağ lekesi çıkarmada yapılan en büyük hata, lekeyi peçete ya da bez ile silmeye çalışmak, bu durumda leke daha fazla yayılır. Aynı şekilde su ile silmek de; yağ, suda çözünmediği için geçersiz bir hamledir. Bıçak ile yağ fazlalığını aldıktan sonra lekenin üzerine yağı emen tuz, nişasta, un ya da pudra döküp bir süre bekletmelisiniz. Daha sonra, lekenin üzerine bir parça çamaşır deterjanı damlatıp dairesel hareketlerle lekeyi temizlemelisiniz. Ardından lekeli çamaşırı kumaş tipine uygun bir şekilde yıkayın ve kesinlikle kurutucuda kurutmayın. Doğal kuruma sürecine bırakın. Yağ lekesini sonradan da fark edebilirsiniz. Bu durumda, lekenin olduğu bölgeye sıvı deterjan uygulayıp ardından çamaşır makinesinde ya da elde yıkayabilirsiniz.  Doğal yollarla her yağ lekesi, %100 iyi şekilde çıkmayabilir, yağ lekesinden etkili bir şekilde kurtulmak için, diğer leke çıkarma ipuçları arasında yer alan hazır ürünleri kullanmak, daha sorunsuz ve kesin bir yöntem olabilir.

Zor Yağlar Leke Çıkarıcı

HighGenic Zor Yağlar Leke Çıkarıcı giysi, halı, koltuk kumaşları ve laminant yüzeylerde kullanıma uygun olan, doğal yollarla çıkarmakta zorlandığınız her türlü yağ bazlı lekelerin kolay ve pratik bir şekilde çıkarılmasına yardımcı olur. Motor yağı, gres yağı, sıvı yağ, margarin, tereyağı ile is, kurum, ayakkabı boyası ve cilası gibi lekeleri sorunsuz bir şekilde çıkaran ürün; elde yıkamaya, makinede yıkamaya ya da kuru temizlemeye uygun tüm kumaşlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Kıyafetlere çabuk bulaşan ve çıkarılması oldukça zahmetli olan makyaj ve çimen lekelerini de kolayca çıkarabilen HighGenic Zor Yağlar Leke Çıkarıcı, kumaşı yıpratmadan lekeyi uzaklaştırır.

Yağ Lekesi Çıkarmanın Püf Noktaları

Giysinizin yağ lekeli bölgesini, derin ve lekenin büyüklüğünde bir kaba yerleştirin. Ardından HighGenic Zor Yağlar Leke Çıkarıcı’yı lekenin tam üstüne uygulayın. Birkaç dakika bekledikten sonra ılık su yardımıyla lekeli bölgeyi hafifçe çitileyerek yıkayın ve durulayıp kendi kendine kurumaya bırakın. Eğer yağ lekesi daha eskiden oluşmuş ya da yoğun ise leke çıkarıcıyı daha uzun bekletebilir ve leke çıkana kadar işlemi tekrar edebilirsiniz. HighGenic Zor Yağlar Leke Çıkarıcı’yı yüzeyler üzerinde de güvenle kullanabilirsiniz. Yağ lekesinin olduğu yüzeye, leke çıkarıcıdan dökün ve leke tamamen çözünene kadar bekleyin. Ardından ıslak bez yardımıyla lekeyi yüzeyden temizleyin.

HighGenic Profesyonel Leke Çıkarıcılar

Leke çıkarma ipuçları konusunda size yardımcı olabilecek diğer HighGenic profesyonel leke çıkarıcı ürünleri sizler için sıraladık:

HighGenic Yapıştırıcı, Sakız, Zift, Mum Leke Çıkarıcı:  Sakız, uhu, oje, etiket yapışkanları, solvent içeren tutkal, mum, zift, plastik boya, tipp-ex gibi zor lekelerin çıkarılmasını kolaylaştıran ürün;  giysi ve halı, koltuk, perde gibi ev tekstilleri ile cam ve laminant yüzeylerin temizliğine uygundur.

HighGenic Tükenmez ve Keçeli Kalem Leke Çıkarıcı: Keçeli, fosforlu, tükenmez, dolma, yağlı boya, sulu boya, pastel boya, renkli kuru boya ve kurşun kalem lekelerinin çıkarılmasını kolaylaştıran ürün; giysi ve halı, koltuk, perde gibi ev tekstilleri ile cam ve laminant yüzeylerin temizliğine uygundur.

HighGenic Pas Leke Çıkarıcı: Pas lekelerinin çıkarılmasını kolaylaştıran ürün;  giysi ve halı, koltuk, perde gibi ev tekstilleri ile seramik ve fayans yüzeylerin temizliğine uygundur.

HighGenic Kan ve Protein Leke Çıkarıcı : Başta kan lekesi olmak üzere yumurta, bebek formül sütü, dondurma, süt, kaymak, yoğurt, krema ve süt ürünleri gibi protein bazlı lekeleri kolayca çıkartan ürün; giysi ve halı, koltuk, perde gibi ev tekstillerinin temizliğine de uygundur.

HighGenic Çay, Kahve, Meyve-Sebze Leke Çıkarıcı: Vişne, karadut, çilek, nar gibi meyve  ve meyve suları ile domates, havuç, pancar şalgam gibi sebze lekelerini ve kırmızı şarap, reçel, kola, kakao, mürekkep, küf, nikotin, tentürdiyot, ter ve sandık lekelerinin çıkarılmasında da oldukça etkili olan ürün; giysi ve halı, koltuk, perde gibi ev tekstillerinin temizliğine uygundur.

DİĞER YAZILAR TÜM YAZILARI GÖRÜN