ANA SAYFA HIGHGENIC BLOG BUZDOLABI TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

BUZDOLABI TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Günlük hayatta en çok kullanılan beyaz eşyaların başında buzdolabı gelir. Düzenli ve periyodik aralıklarla buzdolabı temizleme işleminin yapılması sağlıklı beslenmenin altın kuralıdır. Aynı zamanda temizlik işlemi için kullanılan malzemelerin doğru ve bilinçli seçilmesi de oldukça önemlidir. Temizleyici maddeler gıdalarla temas edebileceği için sağlığa zararlı herhangi bir alerjen ya da kimyasal içermeyen ve buzdolabı temizliği için özel olarak tasarlanan ürünleri tercih etmelisiniz. Ürün seçimi yaparken buzlanmayı eritme özelliği olmasına dikkat ederek buzdolabı temizliğini daha kolay ve pratik hale getirebilirsiniz. Yeterli ve doğru bir şekilde buzdolabı temizlenmez ve gıdalar doğru bir şekilde yerleştirilmezse hastalık yapıcı mikroorganizmalar için elverişli bir ortam meydana gelir. Gıda maddeleri çürümeye başlar ve buzdolabını açar açmaz hoş olmayan kokularla karşılaşabilirsiniz. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte buzdolabınızda genel bir temizlik yapmak iyi bir fikir olabilir. 

Bu yazıda size buzdolabı temizleme, düzenleme teknikleri ve ipuçlarıyla ilgili şu konulardan bahsedeceğiz:

 • Buzdolabı temizliği ipuçları
 • Buzdolabı nasıl temizlenir?
 • Buzdolabı temizliğinde hangi ürünleri kullanmalıyım?

Buzdolabı temizliği ipuçları

Buzdolabı temizleme işlemine başlamadan önce cihazın elektrikle ilişkisini tamamen kesmenizde fayda var. Tam bir güvenlik sağlamanız açısından buzdolabının fişini çekmeli veya güç düğmesini kapatmalısınız. Aşağıdaki ipuçlarına dikkat ederek buzdolabı temizliğini daha kolay ve pratik hale getirebilirsiniz:

 • Buzdolabı rafı, meyvelik, kahvaltılık gibi bölümlerinde yer alan tüm çıkarılabilir malzemeleri ve gıdaları çıkarıp içini tamamen boşaltın.
 • Aynı şekilde buzdolabı buzluk ya da derin dondurucu kısmında yer alan besinleri ve çıkarılabilir rafları çıkarın. Ancak buzluktaki malzemelerin erimesini önlemek amacıyla önceden buz dolu bir muhafaza kabı ayarlamalısınız. 
 • Çıkarılabilir parçaları ılık sabunlu suyla yıkayıp duruladıktan sonra kurulayın. 
 • Buzdolabı içerisini temizlerken ağır kimyasal ve sağlığa zararlı madde içeren ürünlerden kaçınmalısınız. Buzdolabı temizliği için özel buzdolabı spreyi kullanarak en dip noktalara ulaşabilir ve hem kolay hem de derinlemesine bir temizlik sağlayabilirsiniz. 
 • Hazır tüm gıdaları çıkarmışken paketli besinlerin son kullanma tarihlerine göz gezdirmenizde yarar var. Son kullanma tarihi geçen gıdaları direkt olarak çöpe atabilirsiniz. 
 • Buzluğu temizlerken buzlanmayı eritme özelliğine sahip ürünler kullanmayı tercih edebilirsiniz. Kurulama, durulama ve silme işlemleri için ayrı ayrı bez kullanmanız da buzdolabı hijyeninin sağlanması açısından oldukça önemlidir. 

Buzdolabı nasıl düzenlenir?

Buzdolabı temizlendikten sonraki en önemli adım gıdaların doğru ve düzenli bir şekilde yerleştirilmesidir. Sizin için pratik ve kolay buzdolabı düzenleme tekniklerini listeledik:

 • Buzdolabında muhafaza etmek istediğiniz yemekleri uygun kaplara alın. Ağzı kapalı ve yiyecek saklama için özel kapları tercih edebilirsiniz. Bazı besinleri buzdolabı poşetlerinde de muhafaza edebilirsiniz. 
 • Meyve ve sebzeleri yıkamadan saklamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca naylon poşetler yerine bez torbalarda da muhafaza edebileceğinizi unutmayın.
 • Peynir, zeytin, tereyağı, kaymak gibi kahvaltılık besinleri buzdolabının ilgili bölümünde muhafaza edebilirsiniz. Buzdolabının kahvaltılık bölmesi yoksa ilk rafa kahvaltılık besinleri yerleştirebilirsiniz. Tüm ürünlerin ağzının kapalı olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer kapalı kaplarınız yoksa besinleri streç filme sarabilirsiniz. 
 • Sık kullandığınız besinleri daha öne alarak buzdolabı düzenleme işlemini kolaylaştırabilirsiniz. Kavanozda sakladığınız besinlerin daha kolay kontrol edebilmek için üzerine besinin ismini ve ne zaman buzdolabına yerleştirdiğinizi yazabilirsiniz. 

Buzdolabı temizliğinde hangi ürünleri kullanmalıyım?

Buzdolabı temizliği için ürün seçimi hem sağlığınız hem de buzdolabının dayanıklılığını artırmak açısından oldukça önemlidir. İşte sizin için buzdolabı temizliğinde kullanabileceğiniz ürünler:

HighGenic Buzdolabı Temizleyici: %99 doğal içeriğe sahip ürün istenmeyen kokuların giderilmesinde etkilidir. Çabuk kuruyan ve iz bırakmayan ürün, durulama gerektirmeyen yapısı sayesinde buzdolabı temizliğini kolay ve pratik hale getirir. Hindistan cevizi özleri içeren buzdolabı spreyi, hafif buzlanmayı çözerek derin dondurucu temizliğini de kolaylaştırır. Buzdolabı ve derin dondurucu temizlemenin yanı sıra ürünü, gıdaların temas ettiği mutfak tezgâhları ve kesme tahtalarının temizliğinde de güvenle kullanabilirsiniz. 

HighGenic Sirkelim: Organik limon yağları ve özel sirkeli formülü ile vegan kullanıma uygun  ürün buzdolabı temizliği konusunda etkili bir doğal temizleyicidir. Boya, petrol türevi ve koruyucu gibi herhangi bir yabancı madde içermeyen ürün, buzdolabı temizliğinin yanı sıra mutfak, banyo, fırın, çaydanlık ve çay makinesi, fırın gibi farklı alanlarda da güvenle kullanılabilir. Büyük boyu ile aynı zamanda ekonomik olan buzdolabı spreyi, gıdanın temas ettiği tüm yüzeylerde hijyen sağlar.

DİĞER YAZILAR TÜM YAZILARI GÖRÜN