ANA SAYFA HIGHGENIC BLOG EVDE TEMİZLİK VE HİJYEN NASIL SAĞLANIR?

EVDE TEMİZLİK VE HİJYEN NASIL SAĞLANIR?

Tüm dünyaya yayılan koronavirüs pandemisinden korunmak için gerek ev gerek ofis tüm yaşam alanlarının hijyen ve temizliğine verilen önem arttı. Hepimiz için özellikle etkileşimin yüksek olduğu tüm yüzeylerin dezenfekte edilmesi ve ev ortamının her zaman temiz tutulması koronavirüsten korunmanın önemli bir adımıdır. Hastalığın yüzeylerden yayılma hızını ve enfeksiyon riskini azaltmak için kolonya başta olmak üzere alkol içeriği yüksek temizlik ürünleri kullanmalısınız.

Evde hijyen sağlamak için kokusuz hidrojen peroksit ya da yüksek oranda alkol içeren temizleyiciler tercih edebilirsiniz. Evi sürekli havalandırmanız ve temiz tutmanız daha sağlıklı bir ortamın oluşmasını sağlar. Yazının devamında evi dezenfekte etme yöntemleri, yüzey hijyeni için hangi ürünlerin kullanılması gerektiği, hijyen mendili ve derin dezenfektan ürünleri ilgili bilgilere aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz:

  • Evi dezenfekte etme yöntemleri
  • Hijyen mendili nedir?
  • Yüzey hijyeni için hangi ürünü kullanmalıyım?
  • Derin temizlik için dezenfekten ürünler

Evi dezenfekte etme yöntemleri

Evde hijyen sağlamanın en etkili yöntemlerinden biri en çok kullanılan alanları alkolle temizlemektir.Yüksek oranda alkol içeren kolonya ile kapı kolları, elektrik düğmeleri gibi sık kullanılan alanları düzenli olarak dezenfekte edebilirsiniz. Bu sayede alkolle temizlik işlemi sizlere daha hijyenik bir yaşam alanı sunar.

Evin bölümlerini düzenli aralıklarla temizleyip dezenfekte ederek sağlıklı bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Her sabah yatağınızı havalandırıp kullandığınız nevresim ve çarşafları haftada birkaç kez değiştirerek yatak odasında etkili bir temizlik yapabilirsiniz. Salon ve oturma odası tüm aile bireylerinin bir arada olduğu alanlardır. Her gün salon ya da oturma odasını havalandırmalı; ortak kullanılan kumanda, elektrik düğmeleri, sehpa ve masa gibi eşyaları dezenfekte etmelisiniz. Yemeklerin hazırlandığı ve gıda maddelerinin muhafaza edildiği mutfakta özellikle tezgâh, kesme tahtaları ve çekmece, dolap içi gibi kapalı yüzeylerin de günlük temizliklerinin yapılmasına dikkat etmelisiniz. Ailenin ortak kullanım alanı banyo ve tuvaletlerdeki musluk başları ve kapı kollarını günde birkaç kez dezenfekte etmeli, tek kullanımlık ya da kişiye özel havlular kullanmalısınız. 

Pek çok insan evde dezenfektan yapımı için de alkol kullanır. Evde dezenfektan yapımı için 1 çay bardağı hidrojen peroksit içeren çamaşır suyunu 4 litre suya ekleyebilir ve karışımı yüzey temizliğinde kullanmak etkili olabilir.

Hijyen mendili nedir?

%70 oranında alkol içeren hijyen mendili, oldukça pratik bir kullanım olanağı sunar. Dilediğiniz her yere hijyen mendilinizi yanınızda taşıyabilirsiniz. Her türlü yüzeyi hızlı ve kolayca temizleyebilen ürün tek tek paketlenmiş 10 adet mendilden oluşur. 

Hijyenik mendil ile toplu taşıma ve ATM kullandıktan sonra ellerinizi silebilir, iş yerindeki ya da dışarıdaki tuvaletlere girmeden önce kapı kolları, klozet ve armatür gibi yüzeylerin pratik bir şekilde dezenfeksiyonunu sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda ofis ya da evde ortak kullandığınız telefon, bilgisayar, kulaklık ve masa gibi elektronik cihazlara hijyen mendili sayesinde alkolle temizlik uygulayabilirsiniz. 

Yüzey hijyeni için hangi ürünü kullanmalıyım?

Sık temas edilen her türlü yüzey için %80 alkol içeren HighGenic® Yüzey Spreyi tercih edebilirsiniz. Yüksek alkol içeriği sayesinde etkili bir dezenfeksiyon sunan ürünü kapı kolu, elektrik düğmeleri, oyuncaklar, çöp kutusu, anahtarlık, halı koltuk ve perde gibi tüm yüzeylerde güvenle kullanabilirsiniz. Hem cam hem de plastik yüzeylere uygun yapısı sayesinde mutfak, banyo, yatak odası, salon ve ofis gibi hemen her türlü yaşam alanında hijyen sağlayan HighGenic® Yüzey Spreyi, dezenfekte işleminin yanı sıra ferahlatıcı kokusuyla da ortamınıza canlılık ve ferahlık getirir. Tek yapmanız gereken sprey kutusunu uygulamadan önce iyice çalkalamak ve dezenfekte etmek istediğiniz yüzeye 15-20 cm uzaktan püskürtmek. Daha sonra 10 dakika kurumasını bekleyip gerekirse kuru bir bez ile silebilirsiniz. 

Derin temizlik için dezenfektan ürünler

Yaşam alanlarında derin temizlik ve etkili dezenfeksiyon işlemi yapmak için güvenilir ürünler kullanmanız gerekir. Ürünlerin dermatolojik testlerden geçmiş ve insan sağlığına zararlı herhangi bir kimyasal kullanılmadığının sertifikalarla kanıtlanmış olması oldukça önemlidir. HighGenic ürünleri, QACS laboratuarlarında dermatolojik testten geçirilmiş ve TÜV Austria Cert prosedürlerine uygun üretilmiştir.  

  • HighGenic Hijyen Sihirbazı: Çamaşır Suyu Katkılı Çok Amaçlı Temizleyici: Günlük temizlik için uygun olan ürün kurumuş kir ve lekeleri tamamen yüzeyden çıkarır, mutfak ve banyo yüzeyleri için rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca gömlek yaka ve manşetlerindeki inatçı kir ve lekelerin temizlenmesine de yardımcı olur. 
  • HighGenic Oksijenli Hijyen Sihirbazı: İçerisindeki hidrojen peroksit ile etkili hijyen sunan ürün hemen her türlü yüzeyi derinlemesine temizler. Klor içermeyen ürün kokusuzdur ve temizlik sonrası kalıntı bırakmaz. Giysilerinizi, halı, koltuk ve perdelerinizi, bebek kıyafetleri ve eşyalarınızı HighGenic Oksijenli Hijyen Sihirbazı ile güvenle temizleyebilirsiniz. 
  • HighGenic Hijyen Sihirbaz Çamaşır Suyu: Aktif köpük formülüne sahip ürün ile derinlemesine temizliğin keyfini çıkarabilirsiniz. Çıkarılması en zor kir ve lekelerde bile etkili bir temizlik ve hijyen sunar. Güçlü bir dezenfektandır ve hemen her türlü yüzeyde güvenle kullanılabilir. 
DİĞER YAZILAR TÜM YAZILARI GÖRÜN