TEMİZLİK İPUÇLARI
7 Adımda Hijyen

1. Hijyen sağlamanın en zor olduğu yerler olan lavabo, klozet, lavabo ve küvetimizi hatta tüm banyomuzu mutlaka antibakteriyel ürünlerle temizlemeliyiz.

2. Mutfak lavabosu ve tezgah üstleri de mutlaka ekstra hijyen sağlanması gereken alanlardır. Buralarda da antibakteriyel temizlik malzemeleri kullanmalıyız. Tuza batırılmış limon veya sirke de doğal hijyen sağlayıcı olarak tercih edilebilir.

3. Buzdolabını sulandırılmış çamaşır suyu veya sirke ile silebiliriz.

4. Temizlikte kullandığımız bezleri de her seferinde sıcak deterjanlı suyla yıkamalı, bol suda durulamalı ve açık havada kurutmalıyız. Temizlik bezlerini kullanıldıkları alanlara göre ayırmalıyız.

5. Aile üyelerinin ortak kullandığı havlu ve mutfak bezlerini, çarşaf ve nevresimleri, bunların yanı sıra iç çamaşırı ve çorap gibi kişisel ürünleri hijyen önceliği olan çamaşırlar olarak sıralayabiliriz. Bu çamaşırları yıkarken yıkama sıcaklığına, kullandığımız deterjana ve çamaşır suyu gibi katkı maddelerine önem vermeliyiz. Uygun çamaşırlara yüksek ısılı ütü uygulamak da hijyen açısından etkili bir başka yöntemdir.

6. Ve en önemlisi kurtulmaya çalıştığımız birçok zararlı mikro organizmayı taşıyan ellerimiz. Çocuklarımıza el yıkama alışkanlığını küçük yaşta kazandırmalıyız. Dışarıdan geldiklerinde, yemek yemeden önce ve tuvalet sonrasında mutlaka sabunla ellerini iyice yıkamalarını sağlamalıyız.

7. Evimizi sık sık havalandırmalı, güneş ışığının ve temiz havanın günde birkaç saat evimize girmesini sağlamalıyız.