Kurucumuz
Sevginar Baştekin
Yönetim Kurulu Başkanı

Bulgaristan’da doğan Sevginar Baştekin, ilk öğrenimini burada tamamladı. 1978 yılında ailesi ile birlikte Türkiye’ye geldi. 1981 yılında girdiği Pertevniyal Lisesi’nde ilk defa tanıştığı kimyayı çok sevdi ve daha o yıllarda kimyager olmaya karar verdi. 1984 yılında birincilikle girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya bölümünden, 1988 yılında mezun oldu.

Kimyager Sevginar Baştekin, ilk olarak çalışma hayatına 1989 yılında biyokimya alanında faaliyet gösteren Biruni Laboratuvarı’nda başladı ve burada 4 yıl çalıştı. 1993 yılında girdiği Diasis Diagnostik Sistemler firmasında 5 yıl Üretim Müdürü olarak görev yaptı.  

Yurt dışı gezilerinde ve fuarlarda gördüğü ve Türkiye’de olmayan yenilikçi ürünlerden etkilenen Sevginar Baştekin, 1999 yılında kendi laboratuvarını kurdu ve yeni ürün geliştirme çalışmalarına başladı.  Türkiye’de ilk kez yerli “Profesyonel Leke Çıkarıcı” ürünlerini geliştirdi. Bunu daha sonra “Leke Çıkarma Mendili”, “Roll-on Leke Çıkarıcı”, “Fırçalı Leke Çıkarıcı”, “Derz Temizleyici”, “Silikonlu Yüzey Temizleyici” gibi ürünler takip etti. Toplamda geliştirdiği 100’den fazla ürünü tüketicilerle buluşturdu. 

Yurt dışından gelen taleplerle Sevginar Baştekin’in geliştirdiği ürünler Almanya, Rusya, Hindistan, Irak, Suriye, Mısır, Libya, Fas, Kıbrıs, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan gibi 15’ten fazla ülkeye ihraç edilmeye ve satılmaya başladı. 

Şikago-Amerika’ da düzenlenen “Private Label” fuarında “yenilik ve tasarım” birincilik ödülü alan Kimyager Sevginar Baştekin, 2010 yılında eşi ile birlikte “1K Kimya A.Ş.”yi kurdu ve kendi geliştirdiği ürünleri, kendi tesislerinde “HighGenic®” markası ile üretmeye, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda tüketicilerin kullanımına sunmaya başladı.

Son dönemde geliştirdiği “Silikonlu Cam, Metal, Mobilya Temizleyici” ile gündem yarattı ve marketlerdeki temizlik ürünleri raflarında yeni bir kategori açtı. Araştırmayı seven, kendi yaptığı ürünleri bile sürekli geliştiren Sevginar Baştekin, “Köpük Hijyen Sihirbazı”, “Çamaşır Suyu Katkılı Narsprin-Jel Çok Amaçlı Yüzey Temizleyici”, organik esanslı ve katkısız “Sirkelim – Sirkeli Temizleyici” gibi yaptığı yeni ürünler ile hayatı kolaylaştırmaya ve temizliği keyifli hale getirmeye çalışıyor.

Evli ve biri kız diğeri erkek iki çocuk annesi olan Sevginar Baştekin, Bulgarca ve İngilizce biliyor.