HOME HIGHGENIC BLOG KOLAY VE ETKİLİ AYAKKABI TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

KOLAY VE ETKİLİ AYAKKABI TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Kış Aylarında Daha Çabuk Kirlenen Spor Ayakkabılara Çözümler

Özellikle kış aylarında olumsuz hava koşulları nedeniyle yağmur ve çamurdan kirlenen spor ayakkabılarını daha sık temizlemek zorunda kalabilirsin. Ayakkabı temizliği yerine yeni bir çift spor ayakkabı almanın daha uğraşsız olduğunu düşünebilirsin. Ancak yıllarca kullanacağın spor ayakkabıyı sırf lekelendiği için hemen gözden çıkarmaya gerek yok. Bunun yerine hem daha hesaplı hem de daha etkili ayakkabı temizliği yöntemlerine başvurabilirsin. Üstelik bu temizlik yöntemlerini etkili temizlik ürünleri ile her model spor ayakkabıya uygulayabilirsin. İster deri, nubuk, ister bez spor ayakkabı olsun fark etmez, her biri için çok amaçlı temizlik ürünleri sayesinde spor ayakkabılarını inatçı lekelerden arındırabilirsin. Haftada bir ayakkabı temizliği için ayırdığın zamanı eğlenceli bir aktivite gibi düşünebilirsin. Tıpkı kişisel bakım yapar gibi onlar için de ekstra özen göstermek ve zaman ayırmak her açıdan fayda sağlayabilir. Birbirinden faydalı öneriler sayesinde tertemiz ayakkabılara artık çok kolay bir şekilde kavuşabilirsin. Bu sayede spor ayakkabılarını uzun vadede ilk günkü kadar yeni kalmasını sağlayabilirsin.

Spor Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılır? 

Spor ayakkabı temizliği söz konusu olduğunda akıllara ilk olarak çamaşır makinesi gelir. Bezden yapılan ayakkabılar için çamaşır makinesi uygun olsa da diğer malzemelerle yapılan spor ayakkabılarda yıpranmaya yol açabilir. Ayrıca, çamaşır makinesinde yıkandığında bazı ayakkabıların kullanım ömrü kısalır. Her biri doğal olan yöntemler ve etkili ürünler ile kolay ayakkabı temizliği önerilerini aşağıda listelenmiştir.

·       Diş Fırçası ve Diş Macunu: Düzenli spor ayakkabısı temizlemek için başvurulan doğal çözümlerin başında diş fırçaları yer alır. Kullanmadığın diş fırçanı, bir kase ılık sabunlu su ya da diş macunu ile etkili ayakkabı temizliği için kullanabilirsin.

  • Gliserin: Küf Temizleyici ya da gliserin uzun süre dolap içinde kalan ayakkabılarda oluşan küfler için idealdir. Böyle durumlar için en etkili yöntemlerden biri gliserindir. Bir pamuğa gliserin dökerek küflenen bölgeleri kolaylıkla temizleyebilirsin.
  • Sirke: Highgenic Sirkelim ya da beyaz sirke hem temizliği hem de kullanımı olduça pratik kullanım imkanı sunar. Bir fincan beyaz sirkeyi yarım bardak su ile karıştırarak yumuşak bir bez yardımıyla ayakkabının kirli bölgelerini sildikten sonra kuruması için güneşe bırakabilirsin.

·       Karbonat: Kolay ayakkabı temizliği için karbonat ile mükemmel temizliğe imza atabilirsin. Bir miktar ılık suyu karbonat ile karıştırıp yumuşak bir diş fırçası yardımıyla lekeleri kolay ve etkili bir şekilde çıkarabilirsin. Daha sonrasında su ile durulayarak kurumaya bırakabilirsin. 

Çok Amaçlı Temizlik Ürünleriyle Spor Ayakkabı Bakımı

Ayakkabıların nasıl temizleneceği konusunda önemli olan bir diğer nokta ise ayakkabının malzemesidir. Her malzemenin temizleme yöntemi de farklılık gösterebilir. Kolay ayakkabı temizliği için aşağıda öne çıkan çok amaçlı temizlik ürünleri ve kullanımları hakkında fikir alabilirsin.

  • Deri spor ayakkabılar: Highgenic Silikonlu temizleyici ile deri ayakkabıları kolay bir şekilde temizleyerek parlak görünüm elde edebilirsin. Kullanmadan önce şişeyi hafifçe çalkalayıp ürünü lekenin üzerine püskürterek uygulayabilirsin. Sonrasında, temiz bir bez ile dairesel hareketlerle kuruyuncaya kadar silmelisin.
  • Süet ve nubuk spor ayakkabılar: Highgenic Fırçalı Leke Çıkarıcı sayesinde tüylü yüzeye sahip spor ayakkabılara tek bir yönde lekelere nazikçe uygulayabilirsin. Eğer yağlı bir leke ise yağı emmesi için fırçalama işleminden önce bebek pudrası ya da mısır nişastası üzerine döküp 1 saat kadar bekletebilirsin.
  • Beyaz spor ayakkabılar: Hijyen Sihirbazı çamaşır suyu katkılı çok amaçlı temizleyiciyi tamamen beyaz ayakkabılarda kullanabilirsin. Temizlenecek bölgeye 10-15 cm uzaklıktan sıkıp 3-5 dakika bekledikten sonra bol su ile durulaman gerekir.
  • Kumaş spor ayakkabılar: Leke mendili ile lekelerin yerleşmesini önleyebilirsin ya da yukarıdaki ürünleri kullanabilirsin. Emici beyaz mendili lekenin altına yerleştirdikten sonra lekeyi dıştan içe doğru yavaşça çıkar. Daha sonra ıslak ve temiz bir bez ile lekenin olduğu bölgeyi silebilirsin.
  • Sararan spor ayakkabılar: Narsprin beyaz ayakkabılarda zamanla meydana gelmiş sararmaları gidermek için birebirdir. Spor ayakkabının kirli yüzeyine ürünü püskürtüp sünger veya yumuşak bir bez yardımıyla sildikten sonra durulamalısın.

Etkili ayakkabı temizliği için bu çok amaçlı temizlik ürünleri ve rutin silme yöntemlerini düzenli bir şekilde uygulayarak spor ayakkabılarını yıllarca kullanabilirsin. Ancak unutmaman gereken şey spor ayakkabılarını temizledikten sonra mutlaka havalandırmalı ve dönüşümlü bir şekilde kullanmalısın.

OTHER ARTICLES SEE ALL ARTICLES