HOME HIGHGENIC BLOG YATAKLARDAKİ SARARMIŞ LEKELERİ TEMİZLEMENİN YOLLARI

YATAKLARDAKİ SARARMIŞ LEKELERİ TEMİZLEMENİN YOLLARI

Yatak Hijyeninin Önemi Nedir? 

Sık kullanılan yataklar düzenli temizlik gerektirir. Sadece çarşaf, yorgan, nevresim gibi kılıfları değiştirmek yatağı, orada gelişebilecek kir ve bakterilerden tam olarak korumaz. Etkili ürünlerle doğru şekilde yapılan yatak temizliği; yatak odasındaki iç mekân hava kalitesini arttırır. Alerjenlerle teması en aza indirmeye yardımcı olur ve yatak hijyeni sağlar. Temiz bir yatakta uyumak, huzur verir ve güne huzurlu ve dinlenmiş bir şekilde başlamak için iyi bir uyku kalitesi sunar.  Kaliteli bir gece uykusu, duygusal zindeliği ve fiziksel sağlığı iyileştirmeye destek sağlar. Bu nedenle temiz bir yatak, sağlıklı ve iyi bir uyku için önemlidir.

Yatak Temizliği Yapılırken İzlenmesi Gereken Adımlar

Yatağı temizlerken yapılması gereken adımlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  •  İlk adım, yatak koruyucuyu, çarşafları ve yastık kılıflarını çıkararak yatağın havalanmasını sağlamaktır.
  •  Ardından çıkarılan yatak takımları, sıcak suda yıkanmalıdır.
  • Elektrikli süpürge ile yatağın kenar kısımları da dâhil olmak üzere tüm yüzeyinin üzeri süpürülmelidir. Dikiş bölümlerine özellikle dikkat edilmeli, gizli kir ve tozları almak için aralıklar düzgün bir şekilde alınmalıdır.
  • HighGenic Oksijenli Hijyen Sihirbazı ya da HighGenic Hijyen Sihirbazı Çamaşır Suyu Katkılı ile yatakta bulunan lekeler dikkatlice temizlenebilir. Kalıntı bırakmayan HighGenic Oksijenli Hijyen Sihirbazı sayesinde nem ve ıslaklıktan uzak durularak temizleme işlemi yapmak oldukça kolaydır. HighGenic Hijyen Sihirbazı Çamaşır Suyu Katkılı ise, en zorlu lekeleri  rahat bir şekilde çıkarmaya imkan tanır. Uygun ürünler sayesinde yıkama işlemi yapmadan kuru ya da hafif nemli bezler ile lekeleri gidermek mümkündür.
  •  Sonrasında yatağı ters çevirerek aynı adımlar bu yüz içinde tekrar edilir.
  • Yatak temizlendikten sonra son olarak, yatak bir koruyucu ile kapatılmalıdır. Yatak koruyucusu, yatağı kir ve lekelerden koruyarak ileride yapılacak olan temizliği kolaylaştırır.
  • Uzun süreli yatak hijyeni sağlamak için koruyucu üzerine geçirilen lastikli çarşaflar da oldukça iyi bir fikirdir.

Sararmış Yatak Lekelerinden Kurtulmanın Yolları

Yatak üzerinde sarı lekelere sebep olabilecek birçok sebep vardır. Bu sebeplerin bazıları zararsız, bazıları ise sağlık için tehlikelidir. Sarı yatak lekelerinin sebepleri şu şekilde belirtilebilir:

  • Ter, idrar gibi vücut sıvıları
  • Yatakta yemek yendiğinde oluşan yağlı yiyecek lekeleri
  • Kahve, çay gibi dökülen içeceklerin oluşturduğu lekeler

Yataklardaki sarı lekelerin temizliği yapılırken doğru ürünlere sahip olmak son derece önemlidir. Doğru ürünler, yatağını derinlemesine temizler ve lekelerden kurtulmanı sağlarken aynı zamanda yatağına nazik davranır ve yatağın zarar görmesinin önüne geçer. Doğru ve etkili bir yatak temizliği için gerekli olan malzemeler şunlardır:

HighGenic Oksijenli Hijyen Sihirbazı, formülündeki hidrojen peroksit ile farklı yüzeylerde hijyen ve temizlik sağlar. Klor ve rahatsız edici koku içermez. Çevre dostu yapısı sayesinde kalıntı bırakmaz. Kumaşların rengini solmadan ve değişmeden etkili temizlik yapmana imkân tanır. Sert yüzeylerde direk uygulama yapabilir, 2 ile 10 dakika arası bekleterek temizleyebilirsin. Yumuşak yüzeylerde, ürünü temiz ve kuru bir beze sıkarak silme işlemi yapabilirsin.

HighGenic Hijyen Sihirbazı Çamaşır Suyu Katkılı, güçlü içeriği ile kir ve lekeleri temizlemene fırsat tanır. Beyazlarda en zor lekeleri çıkarmana yardımcı olur. Temizleyeceğin bölgeye 10-15 cm uzaktan püskürterek uygulayabilirsin. Günlük kullanımda 3-5 dakika, zorlu lekelerde ise, 10-15 dakika bekletebilirsin. Ardından yüzeyi silerek, durulayabilirsin. Sadece beyazlar için kullanılması uygundur. Çamaşır suyu içerdiği için dikkatli şekilde kullanılması gerekir.

HighGenic Narsprin Çok Amaçlı Temizleyici, tüm çamaşırlarda, yüzeylerde, bulaşıklarda ve ev eşyalarında kullanıma uygundur. Çamaşırlarda ürün direkt kirli bölgeye püskürtülebilir ve lekeli bölge çitilenebilir. Ürünü, halı ve koltuk temizliğinde 5 misli sulandırarak uygulamak gerekir. Ardından bir sünger yardımı ile ovalama yapılarak temiz bir bez ile yüzey durulanır.

Sen de HighGenic ürünlerini tercih ederek yataklardaki sarı lekelerin temizliğini pratik bir şekilde sağlayabilirsin. HighGenic'in geniş yelpazedeki bakım ve hijyen ürünleri ile huzurlu ve kaliteli temizlik deneyimini yaşayabilirsin.

OTHER ARTICLES SEE ALL ARTICLES