HOME HIGHGENIC BLOG GÜMÜŞ EŞYALAR NASIL PARLATILIR?

GÜMÜŞ EŞYALAR NASIL PARLATILIR?

Günlük ve özel zamanlarda kullanılan veya doğru şekilde saklanmayan gümüşler ve metaller zamanla kararır. Gümüşlerin ve metallerin kullanım ömrü olmadığı için, onlara gereken bakım ve özen gösterilirse değerleri kaybolmaz. Herkesin evinde büyüklerinden yadigar parçalar vardır. Bu yazımızda değerli gümüşleri yenileme, kararmış gümüş ve metal takıları, ev eşyaları nasıl eski görünümüne kavuşacağını, evde gümüş parlatma nasıl yapılır, gümüş parlatma suyu ve metal parlatma suyu nasıl hazırlanır bunu anlatacağız.

Gümüş parlatma yöntemleri

Evdeki gümüşleri parlatmak için birçok yöntem vardır. Evde gümüş parlatma kolay ve ucuz gibi görünsede çoğu zaman uzun uğraşlar gerektirecek kadar zahmetli ve zaman kaybettiren yöntemler olabilir.

  • Karbonat ile az miktar suyu karıştırıp macun kıvamına getirdikten sonra tüm metal ve gümüşlerinizi bu karışımla ovalayabilirsiniz.
  • Evde bulunan diş macunu ve bir fırça yardımıyla gümüşlerinizi fırçalayıp parlatabilirsiniz.
  • Bir miktar sirkeyi su ile karıştırarak kaynatın. Kaynayan bu gümüş parlatma suyu ile dolu kabın içinde gümüşlerinizi yarım saat bekletip sonra kurulayabilirsiniz.
  • Limon ve tuz karışımı da kararan parçalarınızı parlatmaya yardımcı olabilir. İki yemek kaşığı limon suyuna bir yemek kaşığı tuz ekleyip gümüş parlatma suyu hazırlayabilir ve bu karışım yardımıyla gümüşlerinizi silebilirsiniz.
  • Küçük gümüş takılarınızın, yüzeysel kararmalarını evinizde kolayca bulabileceğiniz silgi ile silebilirsiniz. Silgi, gümüş üzerindeki tüm kararmaları alıp, eski parlaklığına dönmesine yardımcı olur. 

Metal Nasıl Parlatılır?

Metallerde gümüşler kadar sararan parçalardır. Fakat gümüşler kadar parlatması kolay değildir. Günlük hayatta kullandığınız tüm metal eşyalar uzun süreli kullanımlara maruz kaldığı için kolayca kararır. Özellikle metal çaydanlıklar, tencereler yüksek neme maruz kalır. Evinizde metal parlatma suyu hazırlayarak metallerinizin parlamasına yardımcı olabilirsiniz

  • Limon suyu ve tartar sos ile bir macun hazırlayıp, metallerinizi saracak şekilde sürüp 30 dakika bekletebilirsiniz. Bu işlem bazı metallerinizin daha çok kararmasına sebep olabilir. Böyle bir durum olursa karbonatlı suda bekletilmelidir. 
  • Karbonat ve sirke karışımı yaparak da metalleri parlatabilirsiniz. Bu iki karışımı metal yüzeye sürdükten sonra kararan bölgedeki kiri ve pası temizlemesini beklemelisiniz. Temizleme işlemi bittikten sonra nemli bir bezle üzerinde macunumsu tabakayı silebilirsiniz.
  • Ortasından kestiğiniz limona tuz serperek metal eşyalarınızı ovalayabilirsiniz. Dilerseniz limon suyu ve tuzu karıştırarak metal parlatma suyu hazırlayabilirsiniz. Limon çok ağır kirleri yok etmese de yüzeysel kirleri temizleyebilir.
  • Su ve bulaşık deterjanı karıştırılmış bir kabın içine küçük metal eşyaları koyup biraz bekletilir. Çizilmelere engel olmak için yumuşak bir fırça yardımı ile fırçalanır. Metaller durulanır ve yumuşak bir bez yardımı ile kurutulur. Bu yöntem metallerin yüzeyindeki kullanıma bağlı kirleri ve kararmaları temizlenir.
  • Metal yüzeyleri parlatırken bez yerine naylon poşet kullanımı metallerin daha iyi parlamasına yardımcı olur. 

Evde kolayca gümüş ve metal parlatma

Evde gümüş parlatma kısa bir iş görünse de bazen zamanınız olmaz, bazen de uğraşıp yine de iyi sonuçlar alamayabilirsiniz.

HighGenic gümüş ve metal parlatıcı ile zamanınızı boşa harcamadan çabucak, fazla ovalama gerektirmeden tertemiz, parlak gümüş ve metallere sahip olabilirsiniz. Kötü koku içermez ve cildi tahriş etmez. İçeriğinde bulunan carnauba yağı ile zamanla oluşan kararmaları önlemeye yardımcıdır.

HighGenic gümüş ve metal parlatıcıyı kullanmadan önce iyice çalkalayın. Bir bezin üzerine  parlatıcıdan dökün ve metal ya da gümüş yüzeyi ovun. Kalıplaşmış lekelerin üzerinde bir süre bekletip, ovaladıktan sonra ılık su ile yıkayıp kurulayın.

HighGenic ürünleriyle günlük hayattaki işiniz kolaylaşırken, zamanınız da sizin olur.

RELATED PRODUCTS
OTHER ARTICLES SEE ALL ARTICLES