HOME HIGHGENIC BLOG HOW TO CLEAN A SOFA AT HOME?

HOW TO CLEAN A SOFA AT HOME?

Ev dekorasyonunun en önemli ve en işlevsel parçası kuşkusuz koltuklardır. Üzerinde uzun zaman geçirilen koltuklar, kullanıma bağlı sebeplerle kirlenebilir. Koltukların minder kısımlarında ya da kol dayama yerlerinde zaman içinde kir ve lekeler oluşabilir. Bu kir ve lekeleri çıkarmak kesinlikle mümkündür. Evde koltuk temizliği için uygun yöntemleri uygulayarak ve doğru ürünlerle siz de koltuklarınızı ilk günkü gibi pırıl pırıl yapabilirsiniz. Profesyonel temizlik şirketleri kadar iddialı bir koltuk temizliğini evinizde gerçekleştirebilmek için yazımızı mutlaka okuyun ve ipuçlarını takip edin.

Evde koltuk temizliğinde nelere dikkat etmelisiniz?

1- Elektrikli süpürgeden faydalanın: Evde koltuk temizliği işlemine, süpürerek başlamanız gerekir. Elektrikli süpürgenizin ince ucundan faydalanarak, koltuğunuzun içine ve birleşme noktalarına nüfuz etmiş olan toz, kir, tüy gibi maddeleri güzelce süpürün. Böylelikle etkin bir evde koltuk temizliği ile gözle görülen ya da görülmeyen bir çok  kirlilik unsurundan kurtulmuş olursunuz.

2- Koltuklarınızın kumaşı ve diğer özelliklerinden emin olun: Pratik koltuk temizleme için öncelikle koltuk kumaşının ve varsa diğer bölümlerinin yıkanabilir ya da silinebilir özellikte olup olmadığını bilmelisiniz. Bu konuda emin olmanın en pratik yolu, varsa koltuklarınızın üzerindeki etiketi, kullanma talimatı ve/veya garanti belgesini okumanızdır. Bazı kumaşlara su ya da deterjan ile temas edildiğinde koltuk kumaşı zarar görebilir ve bununla birlikte koltuğunuz garanti koşulları dışına çıkabilir. Elinizde hiçbir belge bulunmuyorsa, ilgili markanın üreticisinden ya da web sitesinden bilgilenme şansınız da mümkün olabilir. 

3- Yıkanabilir özelliğe sahip parçaları yıkayın: Koltuktan leke çıkarma işlemi, minderleri yıkama olanağını da kullanmayı gerektirebilir. Koltuklarınızın kumaş özellikleri yıkamaya elverişli ise kırlent, büyük minder, oturma minderi gibi parçalar arasından yıkanabilir olanlar bu anlamda değerlendirilebilir. Bu parçaların kılıf ve döşemelerini çıkararak yıkamak pratik koltuk temizleme için iyi bir fikirdir. Hatta bazen minik kırlentlerin kılıfını sökmeden yıkamak da mümkün olabilir. Böylece kırlent iç dolgusu da temizlenir. Çamaşır makinasının uygun programını, su sıcaklığını ve sıkma devrini belirleyerek pratik bir biçimde koltuk temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. 

4- Koltuklarınızı silerek temizleyin: Pratik koltuk temizleme yöntemlerinden biri de, doğru bir koltuk temizleme deterjanı seçerek silmektir. Yeterli derecede suya koltuk temizleme deterjanı ekleyerek mümkünse tüy bırakmayan mikrofiber bir bez ile koltuklarınızı nazik bir biçimde silebilirsiniz. Koltuktan leke çıkarma yöntemlerinden en mühimi olan silme ile, tozların ve kirlerin kolay bir biçimde yok olduğunu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

 

Koltuk lekesi nasıl çıkar?

Koltuktan leke çıkarma, koltuk kumaşının da özelliklerine bağlıdır. Yumuşak ve kadife kumaşlardan leke çıkarmak bir miktar daha kolaydır. Güderi, süet gibi kumaşlar leke konusunda biraz daha uğraştırıcı olabilir. Koltuk lekelerini çıkarmak için hazırlanmış deterjanlardan faydalanarak lekelerden kolay bir biçimde kurtulabilirsiniz. 

HighGenic fırçalı leke çıkarıcı tam bu ihtiyaca yönelik hazırlanmış, son derece etkili bir koltuk temizleme deterjanıdır. HighGenic fırçalı leke çıkarıcı, özel başlığı ile zor lekelerin üstesinden gelir. Ürünün fırça başlığını leke üzerinde ileri geri hareket ettirerek leke çıkarıcıyı uygulayın. İyice nüfuz etmesi için bekledikten sonra bir bez yardımı ile silme işlemini gerçekleştirin. 

Zorlu kumaş lekelerinden kurtulmak için HighGenic koltuk temizleme deterjanı ürün yelpazesinin diğer çeşitlerinden de gönül rahatlığı ile yararlanabilirsiniz: HighGenic Zor Yağlar Leke Çıkarıcı, HighGenic Yapıştırıcı, Sakız Zift Mum Leke ÇıkarıcıHighGenic Tükenmez Kalem Leke ÇıkarıcıHighGenic Pas Leke Çıkarıcı, HighGenic Kan Protein Leke ÇıkarıcıHighGenic Çay Kahve Sebze Meyve Leke Çıkarıcı HighGenic Leke Doktoru elinizin altında olduğunda, zorlu lekeleri anında ve kolayca çıkarabilirsiniz.

 

Doğal Yöntemlerle Koltuk Temizliği

Doğal yöntemlerle koltuk temizliğinde sirke ve karbonat uygulamak da akla gelen yöntemler arasındadır. Antik dönemlerden bu yana ev temizliğinin her başlığında kullanılan sirkeden iyi verim alabilmek için, onu en uygun ürünlerle buluşturmak gerekir. 

HighGenic Sirkelim vegan bir sirkeli temizleyicidir. HighGenic Sirkelim içeriğinde, organik lavanta yağları ile birlikte sirke bulunur. HighGenic Sirkelim koltuktan leke çıkarma işlemi için faydalanabileceğiniz doğal ve etkili bir üründür. HighGenic Sirkelim’in lavanta ve limonlu olmak üzere iki çeşidi bulunur. HighGenic Sirkelim evinize hem derinlemesine temizlik hem limon ve lavantanın ferah kokusunu getirir. 

OTHER ARTICLES SEE ALL ARTICLES