HOME HIGHGENIC BLOG ARABA NASIL TEMİZLENİR?

ARABA NASIL TEMİZLENİR?

Araba temizliği, keyifli olduğu kadar dikkat gerektiren pek çok püf noktasını da içinde barındıran bir uğraştır. Araç temizliği yapamayı planladığınız saatten tutun, kullanacağınız malzemelere kadar dikkatle hazırlanması gereken bir liste bulunur. Aracınızı zarar vermeden nasıl temizleyebilirsiniz, araba cam temizliği için hangi malzemeleri kullanmalısınız, araba koltuk temizliği sırasında nelere dikkat etmelisiniz? Bu ve daha pek çok soru sizi korkutmasın; çünkü araba temizliği yaparken bilmeniz her şeyi sizler için derledik. Bu yazıyı okuduktan sonra siz de kolaylıkla oto yıkama kalitesinde aracınızı temizleyebileceksiniz. 

Araç Temizlemenin Püf Noktaları

Araç temizliği sırasında dikkat etmeniz gereken irili ufaklı pek çok detay var. İç ve dış için ayrı ayrı ele alabileceğiniz bu detaylara sırayla bakalım.

  • Arabanızı sık sık yıkamak da, hiç yıkamamak da olumsuz sonuçlar doğuracaktır. En ideal yıkama sıklığı, iki haftalık periyotlardır.
  • Arabanızın tek seferde her bir bölümünü yıkamak, yorucu olacağı gibi, vakit de alır. Bu nedenle her seferinde tek bir bölüme yoğunlaşmak yararınıza olabilir.
  • Ev için kullanılan temizlik malzemelerini araba temizliği sırasında kullanmamaya özen gösterin; çünkü bu gibi malzemeler aracınızın yüzeyine zarar verecektir. Araç temizliği için özel olarak üretilen ürünleri kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Aynı şekilde araba iç temizliği sırasında evde tercih ettiğiniz deterjanları kullanmak, koltuk kumaşınız için zararlı olabilir.
  • Aracınızı temizlemek için en uygun zaman dilimi gün batımına yakın saatlerdir. Sabah saatlerinde yıkadığınız takdirde, aracınızın kuruma süresini uzatmış olursunuz. Güneş altında yıkarsanız, oluşabilecek lekeler kalıcı hale dönüşebilir.
  • Arabanızı silerken mikrofiber bezler kullanmak, bu aşamada oluşabilecek çiziklerin önüne geçmenizi sağlar.

Araç İçi Temizliği

Araçların dışı her ne kadar dış etkenlere maruz kaldığı için kolaylıkla kirlense de, içi de sık kullanıldığı zaman çabuk kirlenir. En hızlı kirlenen yerler ise paspaslardır. Sokakların kiri ve tozunu arabaya taşıyan paspasları sık sık silkelemek gerekir.

Araç paspasları genel olarak kauçuk ve halı olmak üzere iki türde üretilir. Sizin kullandığınız paspas hangi türde üretilmiş olursa olsun, ilk yapmanız gereken, silkelemektir. Kauçuk bir paspasınız varsa, silkeleme işleminden sonra, araç için özel temizleyiciler ile fırçalayabilirsiniz. Halı paspas kullanıyorsanız, silkeledikten sonra elektrik süpürgesi ile kalan tozları alabilir ve daha sonra yine özel bir temizleyici ile silebilirsiniz.

Havalandırma bölümünü temizlerken, klimayı en güçlü ayarında çalıştırarak çok ince bir fırça ile iç kısımlarını temizleyebilirsiniz.

Aracınızın ön konsolunda ve kapılarında bulunan plastik yüzeyleri temizlerken, kullanacağınız malzemenin havalandırma sistemine kaçmamasına dikkat etmelisiniz. Bu yüzeyler için, HighGenic Silikonlu Temizleyici ve Narsprin gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. 

Narsprin, çok amaçlı bir temizleyici olduğu için tüm yüzeylerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Araç iç temizliği sırasında plastik yüzeylerde, paspaslarda ve döşemelerde tercih edebileceğiniz gibi, dış yüzeyi için de tercih edebilirsiniz. 

Silikonlu Temizleyici ise suyu iterek parlaklık verir ve tozlanmayı geciktirir. Anti-statik özellikli formülü, hem camlarda hem de araç içi ve dışındaki tüm plastik ve vinil yüzeylerde gözle görülür bir temizlik ve parlaklık sağlar.

Şimdi araba iç temizliği için kullanabileceğiniz ürünlere bir göz atalım:

Araba camları nasıl temizlenir?

Araba cam temizliği aşamasında leke bırakmadan silmek için özel kimyasal temizleyicilerden yararlanabilirsiniz. 

Tozal Cam Temizleyici geliştirilmiş formülü sayesinde cam yüzeylerdeki kir ve yağları leke bırakmadan çıkarma özelliğine sahiptir. Üstelik pratik boyu sayesinde çok yer kaplamayacağı için her zaman aracınızda bulundurabilirsiniz. Araba cam temizliği için ihtiyacınız olan tüm bakımı sunan Tozal Cam Temizleyici camlarınızı pırıl pırıl yapar.

Araç koltuk lekesi nasıl çıkarılır?

Araba koltuk temizliği için her zaman oto yıkamaya gitmek zorunda değilsiniz, bu temizliği kendiniz de oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. İlk olarak koltuklarınızı bir elektrik süpürgesi yardımıyla iyice süpürerek üzerindeki tozlardan arındırın. Bu aşamada dikişler arasındaki tozları da aldığınızdan emin olun. Koltuk döşemelerinizi temizlemek ve üzerindeki lekeleri çıkarmak için HighGenic ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Araba koltuk temizliği sırasında döşemelerinizde oluşmuş inatçı kir ve yağ lekelerinden kolayca kurtulmak için şu ürünleri kullanabilirsiniz:

Aracınızı kendi konforunuzda ve profesyonel bir şekilde temizlemeniz için ihtiyacınız olan tüm ürünler ve çok daha fazlası HighGenic’te sizleri bekliyor. 

OTHER ARTICLES SEE ALL ARTICLES