HOME HIGHGENIC BLOG KOLAY MANGAL TEMİZLİĞİ

KOLAY MANGAL TEMİZLİĞİ

Mangal, özellikle de yaz günlerinizin vazgeçilmez aktivitesi. Arkadaşlarla ya da ailece toplanıp hep birlikte keyifli bir mangal partisinde ızgaranın kokusu eşliğinde hoşça vakit geçirmek, muhteşem etlerin, tavukların, balıkların tadını çıkarmak hepimizin hoşuna gider. Ancak mangal keyfinin bir de ızgara temizleme tarafı var ki herkes bundan kaçar.  Oysa ki mangalı düzenli bir şekilde temizlemeniz ve düzenli bakımını yapmanız, mangalınızın size uzun süreler ilk günkü gibi eşlik etmesi için oldukça önemli. Zira ızgaranın altında biriken küller ve ızgara üzerindeki kalıntılar, zamanla ısı iletimini engeller hâle gelerek etlerinizin iyi pişmesini önler; sağlığınız için risk yaratır ve mangalınızın da ömrünü kısaltır. Bazı temel basit kuralları uygulayarak mangalınızı güzelce temizlemek hiç de zor değil. Fazla zaman ve emek harcamadan da etkili bir temizlik yapabilirsiniz. 

Yazının devamında mangal temizliğinin önemli noktaları hakkında aşağıdaki başlıklarda daha fazla bilgi bulabilirsiniz:

  • Mangal Nasıl Temizlenir?
  • Mangal Temizleyici Spreyle Izgara Temizliği
  • Mangal Temizlemek HighGenic Ürünleriyle Çok Pratik

Mangal Nasıl Temizlenir?

Temizliğe başlamadan önce mangalda kalan küllerin boşaltılması gerekir. Bunun için de kömürün iyice geçmesini, közlerin ılımasını beklemelisiniz. Bu arada ızgara hâlâ biraz sıcak kalacaktır. Zaten ızgarayı tam olarak soğumadan önce kaba kalıntılarından arındırmalısınız. Bu işlem, en iyi uzun saplı bir tel fırçayla yapılabilir. Tel fırçanız bulunmuyorsa bir miktar alüminyum folyoyu top hâline getirip dikkatlice temizlik yapabilirsiniz. Ardından bitkisel yağa batırılmış kâğıt havlularla telleri tek tek temizlemelisiniz. Bundan sonra da sıra hem mangalın içini hem de ızgara telini bulaşık teli yardımıyla deterjanla yıkamaya geliyor. Tabii bütün bu zahmetli ızgara temizleme sürecini yaşamak yerine mangal temizleyici sprey kullanarak tek hamlede de ızgara temizliği yapabilirsiniz. Temizliğini yapmadığınız zaman mangalınız sağlık açısından risk oluşturacak hale gelebilir. Bu nedenle temizliğini düzenli yapmanız önemlidir.

Mangal Temizleyici Spreyle Izgara Temizliği

Mangal temizleme, HighGenic sprey temizleme ürünleriyle zahmetsiz bir iş hâline getirilebilir. HighGenic Fırın, Ocak, Mangal, Aspiratör Temizleyici Sprey, sadece birkaç dakika içinde mangal ve ızgara temizleme işlemini tamamlamanızı sağlar. Ne sıcak ızgarayla uğraşıp yanma tehlikesi yaşarsınız ne de dakikalarca ovalamak zorunda kalırsınız. HighGenic spreyle tek yapmanız gereken telin soğumasını beklemek, üzerindeki artıkları kabaca almak ve kirli yerlere spreyi uygulayıp 15-30 dakika beklemek. Sonra temiz ve ıslak bir bez veya süngerle telin üzerinden geçtiğinizde ızgaranın bütün kirlerden arınıp pırıl pırıl olduğunu görebilirsiniz. Son olarak da ızgarayı durulayarak ızgara temizleme işlemini bitirebilirsiniz.

HighGenic temizleyici spreyin köpük formunda olanını da tercih edebilir; kurumuş veya yanmış yağ artıklarını, en zor çıkan kirleri ve lekeleri hızla temizlemek için geliştirilmiş çok özel formülü de tercih edebilirsiniz. Dilerseniz aktif köpük formüllü HighGenic’le daha da inatçı kirlerin üstesinden gelebilirsiniz.

Mangal Temizlemek HighGenic Ürünleriyle Çok Pratik

Mangal temizliği, ızgara temizliği gibi işlerin üstesinden kolaylıkla gelebilen HighGenic ürünleri, mutfak temizliğine dair başka pek çok konuda da yardımınıza koşuyor. HighGenic’le mangal temizleme yapabileceğiniz gibi ürünleri aspiratör, aspiratör teli, fırın teli ve tepsisi, fırının içi, yanmış tencere ya da tava ve döküm ocaklarda bile rahatlıkla kullanabilir, çok etkili sonuçlar alabilirsiniz.

HighGenic ürünleri, son teknoloji kullanılarak yapılan Ar-Ge çalışmaları neticesinde geliştirilmiş özel formülleriyle ulaşılması güç bir performansa imza atıyor. Mutfakta karşılaşabileceğiniz en zorlu kirlerden kolay ve pratik bir şekilde süratle kurtulmanızı sağlayacak HighGenic ürünleri arasından ihtiyacınıza en uygununu seçerek, mutfak temizliğinde rahatlığı yaşamaya hemen başlayabilirsiniz:

RELATED PRODUCTS
OTHER ARTICLES SEE ALL ARTICLES